eu

 

Region Hlubocko - Lišovsko zdaleka nenabízí návštěvníkům jen památky a krásnou přírodu. V nadcházející turistické sezóně se mohou turisté těšit na desítky kulturních a sportovních akcí, nudit se určitě nebudou ani při návštěvě galerií a muzeí.

Alšova Jihočeská galerie vystavuje jako stálé expozice známé nizozemské malby z 16. - 18. století či české gotické umění z doby 13. - 16. století. Kromě toho probíhá v galerii celá řada doprovodných programů napříč různými druhy umění. V Loveckém zámku Ohrada s expozicí Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství najdou návštěvníci mimo jiné sbírky historických loveckých zbraní, exponáty související s vývojem těžby dřeva i lovu ryb na jihu Čech. K největším lákadlům patří také vypreparované tělo posledního medvěda, zastřeleného v Čechách v roce 1856. V nedalekém Dvoře Vondrov si mohou návštěvníci zajezdit na koních, případně se o kilometr dále projít po hrázi rybníka Bezdrev, kde se každý druhý rok, zpravidla koncem října koná výlov ryb. Zoologická zahrada Ohrada, otevřená po celý rok, nabízí kromě pohledu na desítky druhů zvířat v určitých letních termínech také komentované večerní prohlídky a speciální akce pro děti.

Zámek v Hluboké nad Vltavou hostí celé léto divadelní soubory a divadlo v unikátní zámecké zahradě představuje určitě silný zážitek. Stejně jako zdejší pravidelné koncerty v rámci letního hudebního festivalu. Program všech slavností i dalších letních akcí na Hlubocku najdou návštěvníci na internetových stránkách informačního centra www.infocentrum.hluboka.cz. Pro milovníky cyklistiky se pak nabízí výlet z Hluboké nad Vltavou do Purkarce a návštěva zdejšího Vorařského muzea, případně prohlídka Lihovaru Poněšice s ochutnávkou místních specialit. Z nedalekého letiště Hosín pak startují letadla na vyhlídkové lety./p>

Směrem z Hluboké nad Vltavou na České Budějovice najdou návštěvníci hned několik vesnic s ukázkami staveb selského baroka. Náves v Opatovicích (součást Hrdějovic) je vyhlášena vesnickou památkovou rezervací, unikátní díla lidové architektury ale stojí takřka v polovině všech obcí regionu Hlubocko - Lišovsko, například ve Vitíně, Ševětíně, Bavorovicích, Hrdějovicích nebo Lišově.

Směrem z Hluboké na Lišov pak láká k návštěvě historické „horní" město Rudolfov s hornickým muzeem. V Lišově mohou turisté kromě Schwarzenberského špitálu navštívit muzeum blaťáckých krojů a národopisných předmětů i galerii, v níž v červenci vystavují jihočeští umělci. Také Lišov pořádá přes léto řadu kulturních a sportovních akcí, včetně například mistrovství republiky ve westernové střelbě (www.lisov.cz).

Region Hlubocko - Lišovsko je také rájem pro cyklisty, protkaným desítkami kilometrů cyklistických stezek a tras. Bližší podrobnosti a tipy na výlet najdou návštěvníci například na www.jihoceske-cyklostezky.cz. Pro náročné i méně náročné sportovce jsou určena sportovní a relaxační centra. Sportovně relaxační areál v Hluboké nad Vltavou zahrnuje mimo jiné hřiště na plážový volejbal, tenis, basketbal nebo badminton, vše s možností zapůjčení sportovního vybavení. Součástí hlubockého centra je i adrenalin park s lanovými a síťovými atrakcemi a rozsáhlým dětským hřištěm s prolézačkami a dřevěným hradem. Vedlejší golfové hřiště pak jistě přivítají jak dobří hráči golfu, tak začátečníci, kteří se golf teprve chtějí naučit. To vše pohodlně, bez dlouhého cestování, v okruhu několika málo kilometrů. Příroda, památky, nevšední zážitky na jednom místě. Takové je Hlubocko - Lišovsko.