Jeden z největších kostelů v regionu, kostel sv. Víta v Rudolfově, prošel druhou etapou rekonstrukce. Ta završuje čtyři roky oprav jeho interiéru. Nově mohou návštěvníci obdivovat výmalbu hlavní lodi, příčné lodi a vstupu do kostela anebo novou ručně kovanou mříž u vstupu. Renovací prošlo i vnitřní osvětlení.

Kostel sv. Víta v RudolfověNová kovaná mříž u vstupu do kostela sv. Víta v RudolfověNová výmalba v kostele sv. Víta v Rudolfově

Kvůli vysoké vlhkosti kostel ještě před pár lety velmi chátral. Proto se Římskokatolická farnost Rudolfov rozhodla v roce 2011 zahájit celkovou rekonstrukci interiéru. „Během první etapy jsme provedli celkovou opravu elektroinstalace, sanační opatření a renovovali jsme poničené zdivo a omítky interiéru. Také jsme rekonstruovali podlahy a krov střechy. Ve druhé etapě jsme se pustili do výmalby, vnitřního osvětlení a úpravu interiéru jsme završili instalací originální vstupní kované mříže," uvedl Milan Třebín, koordinátor projektu.

První etapa vyšla na necelý milion korun, druhá pak na 480 tisíc korun. Na obě etapy poskytla dotaci Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko. „Na první etapu rekonstrukce jsme poskytli dotaci ve výši 889 tisíc korun, u druhé etapy pak činí dotace 432 tisíc korun," uvedl Lukáš Tryml, ředitel Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko.

Kostel sv. Víta v Rudolfově je nemovitou kulturní památkou a dominantou města Rudolfov i širokého okolí. Vystavěn byl jako ranně renesanční s prvky gotiky v letech 1556 až 1583, původně jako protestantský. V letech 1765 až 1766 byl barokně přestaven. V kostele se konají pravidelné bohoslužby, pravidelně se zde scházejí věřící k pobožnostem a dále se zde konají nejrůznější kulturní a společenské akce.

Dotace poskytnutá na projekt pochází z Programu rozvoje venkova ČR, z osy IV, Leader. Rozděluje je však Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko, nezisková organizace sídlící v Hluboké nad Vltavou. Od roku 2008 takto Místní akční skupina rozdělila téměř 40 milionů korun. Dotaci mohou získat projekty realizované na území obcí Adamov, Borek, Hlincová Hora, Hluboká nad Vltavou, Hosín, Hrdějovice, Hůry, Hvozdec, Chotýčany, Jivno, Libín, Libníč, Lišov, Rudolfov, Ševětín, Štěpánovice, Úsilné, Vitín, Vráto a Zvíkov.