Kvůli špatnému povrchu cyklostezky č. 12 v Bavorovicích přichází majitelé restaurací a dalších podniků v oblasti cestovního ruchu na Hluboké o peníze. Vyplývá to ze sobotního sčítání cyklistů, bruslařů a pěších, které na cyklostezce mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou provedla Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko.
Cyklostezka Hluboká nad Vltavou - České budějoviceHluboká nad Vltavou - cyklisté

„Sčítání na této cyklostezce provádíme každoročně už od roku 2007. V předchozích letech jsme měli sčítací komisaře v úseku u sídliště Vltavy. Letos sčítali komisaři poprvé v Hluboké nad Vltavou u sportovního areálu," uvádí Lukáš Tryml, ředitel Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko a dodává: „Výsledky sčítání nás překvapily. Zjistili jsme totiž velké rozdíly ve v celkovém počtu zejména bruslařů. Jsme přesvědčeni, že za tím stojí špatný povrch cyklostezky v Bavorovicích, který většinu bruslařů odradí pokračovat dále v jízdě až na Hlubokou nad Vltavou."

Zatímco v loňském červnu projelo po cyklostezce v úseku České Budějovice – Bavorovice od osmé hodiny ranní do osmé hodiny večerní 880 bruslařů, letos jich v úseku Bavorovice – Hluboká nad Vltavou projela jen zhruba polovina, celkem 482 bruslařů. Většina bruslařů se tak zřejmě před Bavorovicemi zastavila a dále v cestě nepokračovala.

Naopak v úseku za Bavorovicemi směrem na Hlubokou nad Vltavou se pohybuje jednou tolik pěších než v úseku České Budějovice – Bavorovice. „Letos zde prošlo za celý den 406 chodců, v loňském roce jsme v úseku České Budějovice – Bavorovice napočítali 248 chodců. Je to dáno zejména tím, že se podél cyklostezky v Hluboké nad Vltavou nachází golfové hřiště i sportovní areál, kam chodí pěšky mnoho rodičů s dětmi," dodal Lukáš Tryml.

Zajímavé výsledky přineslo sčítání i v oblasti nošení cyklistických přileb. „Během každého sčítání sledujeme, zda mají cyklisté a bruslaři přilbu," uvedl Lukáš Tryml. Od roku 2007 postupně roste počet cyklistů, kteří vyrazí na kolo s přilbou. V roce 2007 měl přilbu každý pátý cyklista (20 % cyklistů), v roce 2011 už to byl každý třetí cyklista (36 % cyklistů). Podobné je to i s bruslaři. Zatímco v roce 2007 si přilbu vzaly jen 4 % bruslařů, v roce 2011 se procento bruslařů s přilbou ztrojnásobilo na 12 %.