Novogotická kaple sv. Václava z roku 1900 v Úsilném u Českých Budějovic získala novou tvář. Tento měsíc obec dokončila kompletní rekonstrukci památky, která postupně chátrala. Došlo k celkovému odizolování objektu, výměně staré střešní krytiny, sanaci poškozeného zdiva a rekonstrukci dveřních a okenních konstrukcí. Na rekonstrukci přispěla dotace od Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko ve výši 693 tisíc korun.
zrekonstruovana_kaple_sv_vaclava_v_usilnem_2Zrekonstruovaná kaple sv. Václava v Úsilném

I přes v minulosti realizované dílčí opravy byla kaple ve špatném technickém stavu. „V roce 1978 a znovu v roce 1985 opravili kapli členové Sboru dobrovolných hasičů. V devadesátých letech pak obec opravila fasádu kaple a v roce 2001 jsme se pustili do oprav interiérů. Provedli jsme elektroinstalaci, pořídili elektrické zvonění a nové lavice, osvětlili interiér a instalovali zabezpečovací zařízení. Na opravu krovu, výměnu latí a staré střešní krytiny se však už finance nenašly," uvedl Pavel Kašpárek, starosta obce. V této době byla také kaple vyzdobena 14 plátny adjustovanými na dřevě s tematikou křížové cesty od akademické malířky Renaty Štolbové.

Kaple sv. Václava byla postavena v roce 1900 na místě původní malé kapličky, podle vzoru kaple Těšínské, která je k vidění v nedalekých Hrdějovicích. Kaple je využívána ke každoročním velikonočním, svatováclavským a vánočním koncertům českobudějovického komorního sboru Bella Musica a k bohoslužbám o svatováclavské pouti. Především v letních měsících je turistům a návštěvníkům obce nabízena prohlídka kaple a křížové cesty.

Kompletní rekonstrukci kaple bylo možné provést díky dotaci od Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko v rámci Strategického plánu Leader. „Další výzvu, v rámci níž budou moci obce a města na Hlubocko – Lišovsku zažádat o dotace na podobné akce, vyhlásíme pravděpodobně na jaře 2011," dodal Lukáš Tryml z Místní akční skupiny Hlubocko – Lišovsko.

 

„Věříme, že opravená kaple potěší místní občany, ale také přiláká více turistů. Většina turistů k nám dnes jezdí kvůli Eliášově štole, jejíž úsek vedoucí pod centrální částí obce jsme před dvěma lety zpřístupnili a nyní tak slouží jako unikátní prohlídková trasa," doplnil starosta obce.